Kazimierz: Trasa zabytków żydowskich

| |
  

Pierwotnie Kazimierz, którego nazwa pochodzi od imienia jego założyciela – Kazimierza Wielkiego, był odrębnym miastem. W ciągu XV w. stał się centrum dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej. Wiele obiektów (zwłaszcza architektury sakralnej), będących świadectwem ich wspaniałości, można tu podziwiać do dziś dzień.

Trasa zabytków żydowskich zaczyna się w bardzo prężnie działającym Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa) i prowadzi w kierunku żydowskich świątyń – kolejno: Synagogi Tempel (ul. Miodowa) z 1862, Synagogi Kupa (ul. Warszauera) i Synagogi Izaaka (ul. Jakuba) – obie z XVII w. i wreszcie Wysokiej Synagogi (ul. Józefa) z 1590 r., najwyższej w Krakowie.

Kulminację trasy stanowi ul. Szeroka - ulica z trzema żydowskimi świątyniami, w tym tą najbardziej cenną – Starą Synagogą (Alte Schul), będącą najstarszą budowlą żydowską w Polsce, jako że jej pochodzenie datuje się na XV w. Obecnie w synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, prezentujący wystawę poświęconą historii i kulturze krakowskich Żydów. Za renesansową Synagogą Remuh z 1557 r., jedną z trzech najstarszych w Europie, usytuowany jest historyczny kirkut – cmentarz żydowski datowany na jeszcze nawet wcześniejsze czasy (1511). Znajduje się tu grób Rabbiego Mosesa Isserlesa (zm. 1572), stanowiący cel pielgrzymek Żydów z najdalszych zakątków świata. Odwiedziwszy na koniec jeszcze XVII-wieczną Synagogę Popper, opuszczamy historyczne centrum Kazimierza, żeby zobaczyć Nowy Cmentarz Żydowski na ul. Miodowej.

Przez prawie 700 lat Kraków był domem dla ogromnej społeczności żydowskiej. Została ona unicestwiona przez II Wojnę Światową, jednakże echa tego świata wciąż są w Krakowie odczuwalne. Na Kazimierzu znajduje się teraz żydowskie centrum kulturalne, powstało mnóstwo stylowych żydowskich restauracji z koszerna kuchnią i klezmerską muzyką, a co roku w czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej, którego wielki finał na ul. Szerokiej przyciąga tłumy młodych ludzi z Polski i zza granicy.

Nowoczensne projekty domĂłw