Plac Matejki w przebudowie

| |
  
Trwa przebudowa placu Matejki, która obejmie jego centralną część, chodniki, jezdnie, oświetlenie i zieleniec. Ustawione zostaną tez ławki, pojawi się multimedialny kiosk i makieta Starego Kleparza wykonana z brązu. Po przebudowie plac Matejki ma wyglądać tak jak w 1910 roku, gdy z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem postawiono tu pomnik Władysława Jagiełły.

W pierwszej kolejności prace renowacyjne będą się koncentrować po stronie kościoła św. Floriana. Poszerzony zostanie w tym miejscu chodnik. Zwężeniu ulegną jezdnie, a parkowanie będzie dozwolone jedynie równolegle do krawężnika. Z północnej części placu znikną samochody. Przestrzeń wokół pomnika zyska nową nawierzchnię z czerwonych granitowych płyt, jezdnia będzie asfaltowa, a parkingi przy chodniku z kostki granitowej. Wzdłuż chodnika przewidziano też asfaltową ścieżkę rowerową o szerokości 2 metrów.Wykonawcy otrzymali zgodę na wycięcie 37 dużych drzew. Zgodzono się na pozostawienie dużego dębu szypułkowego oraz jednego klonu. W miejsce wyciętej zieleni posadzona zostanie efektowna aleja klonowa.

Wykonawcy remontu zajmą się również iluminacją pomnika Jagiełły i wymianą oświetlenia na placu. Postawią lampy retro, podobne do tych na Rynku Głównym.

Zakończenie remontu planowane jest przed 11 listopada, czyli przed uroczystościami związanymi z 90. rocznicą odzyskania niepodległości.

17-09-2008
Nowoczensne projekty domĂłw