Poszerzenie strefy B w centrum

| |
  
Władze Krakowa zamierzają ograniczyć ruch samochodów, gdyż jak argumentują, centrum powinno być miejscem nie dla samochodów, ale dla pieszych, rowerzystów i ekologicznego transportu zbiorowego. Dzięki ograniczeniu ruchu samochodów w Śródmieściu, będzie ciszej i czyściej, a centrum stanie się jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów.

W październiku tego roku planowane jest poszerzenie strefy B o dodatkowe ulice. W związku z likwidacją parkingu na pl. Szczepańskim z ruchu wyłączony będzie odcinek ul. Dunajewskiego (do Garbarskiej) oraz ulice wokół pl. Szczepańskiego. Poszerzenie strefy B obejmie również ul. św. Gertrudy (od Starowiślnej do Sarego) oraz ul. Podzamcze (od Stradomskiej do Straszewskiego). Zmiany mają na celu wyeliminowanie ruchu tranzytowego z ulic wokół Plant (tzw. I obwodnicy).Ograniczenia mają zostać wprowadzone po zakończeniu przebudowy ronda Grzegórzeckiego - gdy ciąg drogowy: Wita Stwosza - rondo Mogilskie - al. Powstania Warszawskiego - rondo Grzegórzeckie stanie się częścią II obwodnicy miasta.

W przyszłości planowane jest wprowadzanie kolejnych ograniczeń w ruchu i likwidacja miejsc postojowych w centrum. Jednocześnie władze miasta zapewniają, że powstaną nowe parkingi podziemne w rejonie II obwodnicy.
Nowoczensne projekty domĂłw