Pomniki-symbole Krakowa

| |
  
Władze dzielnicy Stare Miasto wyszły z pomysłem, aby postawić w Krakowie pomniki-symbole miasta.

Pomniki w założeniu pomysłodawców maja być „niezobowiązujące w formie i treści”, nie monumentalne, a interaktywne i bliskie ludziom. Będzie je można głaskać, przytulać się do nich i przysiadać obok.

Jako pierwszy pomnik-symbol ma powstać pomnik gołębia, który tak bardzo kojarzy się z krakowskim Rynkiem. Gołąb z brązu, a tak naprawdę trzy - pierwszy zrywający się do lotu, drugi skubiący ziarno, trzeci jeszcze nie wiadomo w jakiej roli - staną przy kościółku św. Wojciecha na Rynku Głównym.

Władze chcą również by w przestrzeni miejskiej stanęły pomniki znanych osób, których życie było związane z Krakowem. Nie mają to być rzeźby na wydumanych postumentach, ale pomniki „przysiadalne” i bliskie ludziom, żyjące razem z mieszkańcami na ulicach i skwerach miasta, takie jak pomnik Piotra Skrzyneckiego na Rynku Głównym. Wśród kandydatów są wybitne krakowskie postaci takie jak Stanisław Wyspiański, Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Matejko, Stanisław Przybyszewski czy Michał Bałucki.

Według pomysłodawców pomniki będą żywą lekcją historii miasta i jego klimatu. Mają w dyskretny sposób wzbogacić przestrzeń publiczną, pojawiać się znienacka, zaskakiwać i inspirować.

09-07-2008

Nowoczensne projekty domĂłw