Pochód Lajkonika

| |
  

Dziś na ulicach Krakowa będzie można spotkać Lajkonika, który jak co roku w oktawę Bożego Ciała wyruszy na obchód miasta. Lajkonik ma postać małego konika z siedzącym na nim brodatym jeźdźcem w charakterystycznej spiczastej czapce. Jest ubrany w bogato zdobiony kaftan i szlachecki kontusz, a w ręku dzierży buławę, której dotknięcie gwarantuje szczęście na najbliższy rok! Lajkonikowi towarzyszą Włóczkowie, którzy przesypują zebrane przez niego datki do sakwy.

Trasa Tatarzyna rozpoczyna się w samo południe od ulicy Senatorskiej w kierunku kościoła s. Norbertanek, gdzie na dziedzińcu Lajkonik zatańczy tradycyjny taniec z chorągwiami. Następnie przejdzie ulicą Zwierzyniecką pod Filharmonię, gdzie o godz. 17 znów wykona tradycyjny taniec. Lajkonik pojawi się na Rynku Głównym o godz. 19, gdzie spotka się z Prezydentem Miasta.

Legenda Lajkonika

W 1287 roku horda tatarska zbliżała się wieczorem do bram Krakowa. Tatarzy postanowili przenocować nad Wisłą, w pobliżu wsi Zwierzyniec, obecnie będącej dzielnica Krakowa. Zostali jednak zauważeni przez wiślańskich flisaków zwanych włóczkami, którzy pojmawszy Tatarów, postanowili zażartować z mieszkańców Krakowa. Przebrali się w stroje tatarskich wojowników i na ich koniach wjechali do miasta. Szybko jednak mistyfikacja się wydała, ku zadowoleniu krakowian, a burmistrz Krakowa podał do wiadomości, że od tej pory co roku obchodzona będzie tradycja nawiązująca do tego wydarzenia.
Nowoczensne projekty domĂłw