Na jednej karcie pociągiem, autobusem i tramwajem

| |
  
Po wstępnym porozumieniu z końca ubiegłego roku, w piątek 22 lutego podpisana została umowa w sprawie wprowadzenia wspólnego systemu biletowo-taryfowego dla osób korzystających z komunikacji aglomeracyjnej i pociągów na linii Kraków – Krzeszowice. Atrakcyjna dla pasażerów usługa zacznie obowiązywać od 1 marca.  
 
     Po bilecie aglomeracyjnym, który ułatwia komunikację autobusową w Krakowie i 13 okolicznych gminach, od 1 marca rusza kolejna atrakcyjna oferta podróżowania po Krakowie i aglomeracji. W piątek, 22 lutego, Miasto i PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o. podpisały umowę w sprawie wdrożenia wspólnego systemu biletowo-taryfowego dla osób korzystających z komunikacji aglomeracyjnej i pociągów na linii Kraków – Krzeszowice.„To kolejny ważny krok w kierunku ułatwienia podróżowania po Krakowskim Obszarze Metropolitalnym” - mówił Prezydent Jacek Majchrowski. Wspólne przedsięwzięcie Miasta i Kolei zakłada, że podróżny - zamiast kupować odrębne karty przejazdu na pociąg i autobus lub tramwaj - będzie posługiwał się miesięczną imienną kartą z naklejonym znaczkiem zintegrowanego biletu PKP PR – Komunikacja Miejska w Krakowie. Taka karta będzie uprawniała do korzystania z jednej, dwóch lub wszystkich linii miejskich oraz przejazdu pociągiem osobowym II klasy na trasie Kraków Główny – Krzeszowice i z powrotem, przez wszystkie dni tygodnia. Nowy bilet będzie o ok. 10 proc. tańszy od biletu tradycyjnego. Usługa przewiduje także stosowanie ulg zarówno ustawowych, jak i gminnych.
 
     Projekt zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego ma charakter pilotażowy. W pierwszym etapie z nowej usługi skorzystają osoby podróżujące komunikacja miejską i pociągami na linii Kraków - Krzeszowice. Docelowo, nowym systemem zostaną objęte pozostałe trasy kolejowe wchodzące w skład Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.
 
     Wprowadzenie zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego jest jednym z działań unijnego projektu Caravel/Civitas II, który Kraków realizuje od dwóch lat. Zakłada on wymianę doświadczeń i technologii z partnerami z kilku europejskich miast oraz wdrożenie wspólnych rozwiązań w dziedzinie ekologicznego transportu miejskiego.
Nowoczensne projekty domĂłw