Trasa Historii Podgórza

| |
  
Po I rozbiorze Polski Kraków pozostał w granicach Rezczypospolitej, a Wisła stała się rzeką graniczną. Austria za konieczne uznała utworzenie na prawym brzegu nowego miasta – konkurenta, ale zarazem partnera dla Krakowa. Wybór padł na osadę Podgórze, której cesarz Józef II nadał w 1784 r. status wolnego miasta.

Trasę rozpoczynamy na moście J. Piłsudskiego, kierując się ul. Józefińską w stronę placu Bohaterów Getta. Historia Podgórza łączy się nierozerwalnie z zagładą krakowskich Żydów, dla których naziści utworzyli tu w 1941 r. getto, zlikwidowane następnie w 1943 r. Zbiory przedstawiające krótką historię getta można obejrzeć w muzeum mieszczącym się w "Aptece pod Orłem".

Następnie udajemy się w stronę Rynku Podgórskiego, którego architektura zdominowana jest przez neogotycki kościół św. Józefa z 1909 roku. Uwagę zwraca również dawny Ratusz Podgórski wniesiony w poł. XIX w. oraz klasycystyczny zajazd "Pod Czarnym Orłem" z początku XIX w. Wspinając się na wzgórze Lasoty, mijamy kompleks KS Korona przy ul. Kalwaryjskiej. W tym miejscu do roku 1950 stały koszary, skąd 31 października 1918 roku oddział pod dowództwem por. Antoniego Stawarza wyruszył w kierunku Krakowa, rozpoczynając akcję wyzwalania miasta spod panowania austriackiego.

Mijamy następnie park im. Wojciecha Bednarskiego i stojący obok romańsko-gotycki kościółek św. Benedykta, sąsiadujący ze wzniesionym przez Austriaków fortem Twierdzy Kraków. Dochodzimy do kopca legendarnego władcy miasta księcia Kraka, położonego po drugiej stronie rozdzielonego dziś szosą wzgórza. Stąd udajemy się na tereny byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów, z pomnikiem poświęconym pamięci pomordowanych.

W drodze powrotnej do centrum miasta mijamy po lewej stronie kompleks zakładu przyrodoleczniczego, założonego w 1903 roku przez Antoniego Matecznego, którego imię nosi pobliskie rondo.
Nowoczensne projekty domĂłw